Farnost Poříčí nad Sázavou

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

kostel sv. Klementa na Hradišti ve Lštění

kostel sv. Klementa ve LštěníO slovanském hradišti Lštění se zmiňuje již Kosmas ve své Kronice české v roce 1055. Připomíná hrad Lštěň či Lščen. V té době byl hrad majetkem knížecího rodu Přemyslovců. Spytihněv II. zde věznil Marii, manželku svého bratra Vratislava Olomouckého. Na přímluvu biskupa Šebíře byla Marie po měsíci věznění propuštěna. Vydala se na cestu do Uher za svým manželem Vratislavem, na cestě však po mnohých útrapách zemřela. Touto tragickou událostí se Hradiště zapsalo do dějin přemyslovského rodu i země.


V místě bývalého slovanského hradiště byl na počátku 14. stol. zbudován gotický kostelík sv. Klimenta. Některé prameny uvádějí, že v gotickém zdivu je možno najít i zbytky zdiva románského. V 18. stol. připadá městečko Lštění s kostelíkem sv. Klimenta do panství Konopiště, jehož majitel Jan Josef hrabě z Vrtby jej dává r. 1730 obnovit a barokně přestavět. Barokní kostelní věž pokryta šindelem je dominantou širokého okolí.


Ve 20. století byl kostelík několikrát poškozen. 28. dubna 1970 do něj udeřil kulový blesk a značně poškodil střechu a věž. Proto byla v letech 1972 - 1973 provedena generální oprava kostela. 18. srpna 1974 kostel znovu poničilo velké krupobití, především vnější omítku. Při opravě poškozené omítky byl odkryt starý gotický portál z pískovcových kvádrů na levé vnější straně kostela., díky úsilí P. Antonína Lišky, který byl v té době administrátorem na faře v Poříčí, se podařilo vzácný portál zachovat.


V krásně renovovaném interiéru kostela je velká barokní socha sv. Klimenta a apsidovitý presbytář. Okolo kostela je hřbitov s barokní branou, na které je uveden letopočet 1731.

Kostel sv. Klimenta na Hradišti je otevřen pouze každou lichou sobotu kdy je zde v 15 hod. sloužena bohoslužba slova. 

Aktualizováno Středa, 10 Duben 2019 20:11