Farnost Poříčí nad Sázavou

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

ostředecký zámek s kaplí

Ostředek je malá obec s 309 obyvateli, která leží mezi městy Sázava a Benešov. První zmínky o obci se objevují v historických pramenech v polovině 14. století. Byla zde tvrz, kterou vybudoval zeman Slávek z Ostředka. Tvrz spolu s vesnicí často měnila majitele. V 15. století zde pobývali bratři Zdeněk a Mojek z Ostředka, později jejich potomci Chobotští z Ostředka, Bořita a Lipolt z Malovic, Habartovi z Čeňovic a další. Za Mladotů ze Solopysk počátkem 18. století byla původní tvrz přestavěna na barokní zámek, který byl ještě v letech 1739 a 1764 upravován. Je to patrová obdelníková stavba s kaplí, v níž je umístěna socha Čechie vystavovaná na světové výstavě Expo v Montrealu.

Zámek se dnes nachází uprostřed obce, slouží jako domov důchodců a pro veřejnost není přístupný. Bohoslužby se v soukromé kapli konají pouze příležitostně.

V roce 1846 se zde narodil spisovatel Svatopluk Čech. Návštěvníci si mohou prohlédnout jeho rodnou světničku se stálou expozicí o jeho životě a díle. Nad hlavním zámeckým vchodem je pamětní deska tohoto významného literáta.

Aktualizováno Pondělí, 27 Září 2010 10:07